Doğru Beslenme Önerileri

Doğru beslenme önerileri. Çeşitlilik, denge, ölçü; her zaman sağlıklı beslenme demek midir?

Sağlıklı beslenmenin yolunun çeşitlilik, denge ve ölçüden geçtiğini sık sık duymuşsunuzdur. Fakat aklınızı çelen şeylerle dolu bir dünyada bu öğüdü tutmak kolay olmayabilir.

Kötü gıda olmadığı, yalnızca kötü beslenme olduğu söylenir. Bu görüşün altında şöyle bir düşünce yatar; pek çok çeşit gıdadan en sağlıklı olanları tüketirsek ve çok yemezsek, gayet sağlıklı bir beslenme tarzı belirlemiş oluruz. Bu muhtemelen doğrudur. Fakat gözden kaçırılmaması gereken bir nokta var. Pek çok insan çeşitlilik, denge ve ölçülü olmaya dayalı bir beslenme kavramını anladığı halde, büyük bir çoğunluk için bunu uygulamak güçtür. Bu durumun pek çok nedeni olabilir.

Kötü bir beslenme, yoksunluk hissine yol açmadan nasıl daha iyi hale getirilir?

Önce çeşitlilik konusunu ele alalım. Biz insanlar çeşitliliği arzularız. Karada ve denizde pek çok çeşitli bitki, böcek ve vahşi canlının bulunduğu ortamlarda evrimimizi tamamladık. Bu yenilebilir kaynakları tüketme dürtüsü, beslenme ihtiyaçlarımızın sağlanması için doğanın bize sunduğu bir fırsattır.

Bu dürtüyü bugün de taşıyoruz ve yalnızca tüketilebilir bitkiler ve hayvanlar arasından seçim yapıyor olsaydık, bu dürtü çok işimize yarayabilirdi. Fakat günümüzde durum maalesef bu kadar basit değil. Artık pek çoğu bizler için uygun olmayan çok çeşitli beslenme seçenekleriyle karşı karşıyayız ve çalışmalar ne kadar çok seçeneğimiz olursa o kadar çok yediğimizi gösteriyor. Dolayısıyla çeşitlilik, sağlıklı ve dengeli bir beslenme tarzına sahip olmanızı sağlayabilir. Fakat bunun için seçimlerinizi büyük ölçüde sağlıklı alternatifler arasından yapmanız gerekir.

Denge ne anlama gelir? Nispeten sağlıksız bir gıdayı sağlıklı bir başka gıdayla “dengeleyebileceğiniz” anlamına mı gelir? Greyfurdun faydaları çikolatalı kekin olumsuz etkilerini dengeleyebilir mi?

Bir günlük beslenme bir kağıda yazılarak planlandığında dengeli bir diyetin “içinde her şeyin bulunduğu” fikri gayet güzel açıklanabilir. Öğle yemeğinde “sizin için çok da faydalı olmayan” bir hamburger ve kızarmış patates planlayabilir ve bunu gerçekten sağlıklı bir kahvaltı ve akşam yemeğiyle dengeleyebilirsiniz. Ve böyle bir gün için besleyici değer ve kalori hesaplamalarını da yaparsanız, seçiminiz o kadar kötü görünmeyebilir. Kahvaltı ve akşam yemeği için dikkatli tercihler yaparak, o gün aldığınız kalori ve yağ miktarını kontrol altında tutabilir ve besin gereksinimlerinizin büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Fakat kaç kişi bu şekilde beslenebiliyor?

Öğle yemeğinde fast food tercih edenlerin büyük bir kısmının akşam yemeğinde de benzer bir şey yiyeceğine bahse girerim. Ve akşam yemeğinde ızgara balık ve salata yiyen birinin öğle yemeğinde bir fast food restoranına gideceğinden şüphe ederim.

Ölçülülük genellikle çok yememek olarak algılanır ancak bu özellikle yağlı gıdalar, tatlılar ve alkol gibi boş kalori içeren “ekstralar” için geçerlidir. Bazı insanlar gerçekten ölçülü davranırlar. Örneğin, dolapta bir paket kurabiye dururken, kontrolü kaybetmez ve tüm paketi tüketmezler.

Fakat diğerleri için tek bir kurabiye yemek gerçekten düşünülemez. Bir kurabiye her zaman diğerine götürür. Bu kişiler ölçülülüğü asla öğrenemeyebilirler ve bu durumda, akıllarını çelecek olan şeyden uzak durmaları daha uygun olabilir. Eve hiç kurabiye almamayı düşünebilirler.

Bu durumda, kötü gıdalardan mı yoksa kötü besinlerden mi bahsetmeliyiz?

Bana kalırsa, her ikisi de bir ölçüde doğru. “Kötü” olduğunu düşündüğüm gıdalardan oluşan kişisel bir listem var. Muhtemelen sizin de böyle bir listeniz var. Bu gıdaları tüketip tüketmeyeceğimiz ya da ne sıklıkla tüketeceğimiz bizim kişisel kararımız. Fakat bu gıdaları tabağınıza doldurduğunuzda, kötü bir beslenme biçimini uyguluyor olacaksınız.

Sonuçta, mümkün olduğu kadar iyi ve sık yemek yemeye gayret etmeliyiz. Çeşitlilik daha ziyade ulaşabileceğimiz sağlıklı gıdalardan oluşmalıdır. Denge kötü gıdaları iyi gıdalarla dengelemekten ziyade doğru beslenme dengesi benimsemeyi ve vücut sağlığı için gerekli gıdaları (yağsız proteinler, sebze, meyve ve tam tahıl gibi iyi karbonhidratlar ve uygun miktarda faydalı yağlar) almayı ifade etmelidir.

Elbette ara sıra kendimizi şımartmamızda bir sakınca yok. Fakat ölçülü olmak muhtemelen “çeşitlilik-denge-ölçü” mesajının uygulanması en zor kısmı. Başınızı nereye çevirseniz aklınızı çelen bir şeyle karşılaştığınız bir ortamda yalnızca ihtiyaç duyduğumuzu tüketmek son derece güç bir sınav.

Bu makale Herbalife Beslenme Danışmanı Susan Bowerman tarafından kaleme alınmıştır. Sağlıklı ve dengeli beslenme adına sizlere fayda sağlayacağını umduğum için burada yayınlamaya karar verdim.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

 

Herbalife Ürün ve Beslenme Danışmanı

Hasan Karabulut – 0535 524 04 02

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>