En Çok Yapılan 10 Önemli Diyet Hataları

Çevrenizde diyet yapan birçok kişiden kilo veremiyorum şikâyetini mutlaka duymuşsunuzdur. Birçok kişi diyet süresince yapılan diyet hataları sebebiyle kilo vermekte zorlanır. Bu makalede sizlere en çok yapılan diyet hataları nelerdir anlatmaya çalışacağım.

1-  Daha az yemek yersem daha fazla kilo veririm düşüncesiyle öğün atlamak

Sağlıklı bir kilo kontrol diyeti ortalama 5 ilâ 6 öğünden oluşur. Sık aralıklarla beslenmek kan şekerini düzenlerken, metabolizmanın da çalışmasını sağlar. Bu da açlığımızı kontrol etmemize yardımcı olur. Yemezsem daha çok kilo veririm düşüncesiyle atladığımız öğün tüm bu dengeleri bozduğundan kilo vermenizi sağlamaz. Tam aksine kilo vermenize engel olur ve kan şekeri dengesini bozar. Bir sonraki öğüne çok açıkmış olarak başladığınız için de porsiyon kontrolü yapmanıza engel olur.

2- Öğünde belirtilen besin maddelerinin eksik tüketilmesi

Diyet yapan kişiler, zaman zaman kendilerine yazılarak verilen diyet programındaki besinleri eksik tüketiyorlar. En çok rastladığımız örnekler; ekmeğimi yemezsem daha fazla kilo veririm veya kim uğraşacak şimdi salata yapmayla şeklindeki üşengeçliktir. Halbuki öğünde yazılan her besinin bir amacı vardır. Mesela; salata yemek, yeme hızını düşürürken besinlerin mideden geçişini yavaşlatarak daha uzun süre tok kalmamızı sağlarken, ekmek ise kan şekerimizi dengede tutmamızı sağlar. Size verilen öğün listenizdeki besin maddelerinin hepsini tüketmediğiniz zaman hem besin öğeleri açısından yetersiz bir beslenme yapmış olursunuz hem de kontrol edemeyeceğiniz açlık problemleri meydana gelir.

3- Yeterli miktarda su tüketmemek
Suyun yerine tercih edilebilecek pek çok içecek varken su içmek kimilerine sevimsiz veya zor gelebilir. Su haricindeki pek çok içeceğin kalorisi oldukça yüksek veya kafein içermektedir. Enerjisi olan içecekler ise kalori almanıza sebep olurlar. Kafein ise vücudumuza gerekli olan suyu sağlamaz tam aksine gerekli suyun vücuttan atılmasına sebep olur. İster kilonuzu koruma diyetinde olun isterse zayıflama diyetinde vücudumuz sürekli su kaybeder ve bu suyu yerine koymamız gerekir. Sıklıkla açlık hissi susama hissi ile karıştırılır. Sağlığımız için yeterli miktarda su içmek son derece önemlidir. Yeteri miktarda su tüketmemek en sık rastlanılan diyet hatalarındandır.

4- Düşük kalorili veya light besin diyerek yenilen miktarı abartmak

Ürünün üzerinde light, düşük kalorili veya az yağlı yazıyor olması hiç kalorisi olmadığı anlamına gelmez. Enerjisi daha azdır ya da enerjisi düşürülmüş bir besindir ama enerjisi hiç olmadığı anlaşılmamalıdır. Enerjisi diğer bisküvilere göre %30 azaltılmış 6-8 adet diyet bisküvi yediğinizde 3-4 tane diyet olmayan üründeki kaloriyi alırsınız.

5- Değiştirilen ölçüler

Diyet programında en sık yapılan hatalardan biri de miktarlar konusundadır. Diyetisyeniniz size 1 dilim karpuz dediğinde 3 ilâ 4 parmak kalınlığında bir karpuzdan bahsediyordur. 6-7 kaşık derken muhtemelen anlattığı çorba kaşığıdır.Servis kaşığı değil. Günde 1-2 tane kahve içebilirsin derken de kremalı ve şuruplu kahveden bahsetmiyor dur. Sade ve kremasız bir kahveden bahsediyordur. Miktarlar konusunda kendinizi kandırırsanız diyetinizin sonu pek parlak olmayacaktır.

6- İkramlar konusunda hassas olun

“İş yerinde öğle yemeğinden sonra doğum günü kutlaması vardı ince bir dilim pasta yedim, akşam evde çocuğum da dondurma yiyordu 1 kaşık ancak aldım,  kâse dolusu yemedim” demeyin. Size ikram edilenlerin tamamını kabul etmeye başladığınızda gözünüze az gibi görünen bu miktarların toplamı günün sonunda aldığınız kalori miktarını artırır.

7- “Bugün değil yarın, yarın değil öbür gün yürürüm.”

Oturduğunuz yerden kilo vermek biraz hayalciliktir. Hareket etmek, zayıflama sırasında kas kütlenizin  korunmasına ve yaktığınız kalori miktarının artmasına yardımcı olur. Aldığınız kalori miktarını azaltmanın dışında mutlaka yaktığınız enerji miktarını da artırmanız gerekiyor. Bunu da yapmanın tek yolu hareket etmektir. Üşenmeyin; dans edin, yürüyün, asansör yerine merdivenleri tercih edin ve yüzün ama mutlaka hareket edin.

8- “Bağırsaklarım fazla çalışırsa daha fazla kilo veririm.”

Bağırsakların düzenli çalışması önemlidir ancak gereğinden fazla çalışması değil normal çalışması gerekiyor. Bağırsakların fazla çalışması sıvı kaybettiğiniz için geçici kilo kaybına sebep olur. Bağırsakların fazla çalıştırılması için kullanılan çaylar, laksatif ilaçlar ve hatta lavma vücuda zarar verir. Bunu asla unutmayın.

9- Diyet yaparken kulaklarınızı sadece doğru bilgiye açın.

Herkesin başına gelmiştir. Diyet yapıyorsanız çevrenizden illaki  müdahale gelir. “Diyette karpuz yenir mi?  Onun enerjisi çok, sen bu çayı neden içiyorsun? Sabah sabah ekmek mi yiyorsun. Sen asla kilo veremezsin.” Bu sözler tanıdık geliyor mu? Maalesef beslenmeyle ilgili olsun yada olmasın bu konuda herkesin söyleyecek bir lafı mutlaka vardır. Fakat beslenme bir bilimdir ve kişiye özeldir. Beslenmeyle alakalı doğru kaynaktan bilgi edinmeye çalışın ve kulaklarınızı yanlış bilgilere kapatın.

10- Öğün saatleri planınız yaşamınıza uygun olmadır.

Beslenmeniz size özeldir. Beslenme saatleriniz hayatınıza uygun olmalıdır. Saat 18.00’den sonra yemek yemeyerek saat 21.00’de açlık ile baş etmeye çalışmanız sağlıklı bir yöntem değildir. Akşam yemeğinizi yatma saatinize göre düzenlemelisiniz. Geç yatıyorsanız geç bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Bu makalenin  de sonuna geldik. Elimizin yettiğince en sık yapılan diyet hataları nelerdir anlatmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuşuzdur. Değerli yorumlarınızı ve aklınıza gelen diğer bilgileri paylaşırsanız çok memnun olurum.

Bu yazı Herbalife Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy’un makalesinden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>