Kış Aylarında Beslenme Ve Kış Besinleri

Kış Aylarında Beslenme ve Kış Besinleri

Bu günkü makalemizin konusu kış aylarında beslenme; kış beslenmesi nasıl olmalı? Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanmamak için bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz? Kış sebzeleri nelerdir? Sebzelerin besin ve vitamin değerlerini yitirmemesi için nasıl saklanmalı ve pişirilmelidir?

Güneşin tatlı yüzünü gösterdiği günler bitti artık soğuk kış mevsimine girmek üzereyiz. Peki soğuk algınlığı ve grip gibi pek çok hastalığın olduğu bu mevsimde beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Enfeksiyonlara karşı direncimizi artırmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yolu sağlıklı bir beslenmeden geçiyor.

Güneşin kendini daha az hissettirdiği, günlerin kısalıp gecelerin uzadığı bu aylarda, D vitamini ihtiyacına dikkat etmemiz gerekir. Güneşli günlerde 20-25 dakika kadar güneş enerjisi almak D vitamini ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olacaktır. Kış mevsimi ile birlikte haftada 2 kez balık yemek Omega-3 yağ asitlerini almamıza yardımcı olacaktır.

Kış aylarında su kaybımız daha az olduğu için susama hissimiz azalır fakat yine de vücudumuzun su ihtiyacını karşılamalıyız. Soğuk hava sebebiyle kışın favori içecekleri genellikle sıcak içeceklerdir. Fakat kahve ve çay gibi kafein içeriği yüksek olan içeceklerin yerine bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Kış aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Kışın gecelerin uzun olması ve hareketsizlikle beraber gelecek olan kilo artışları için gerekli önlemlerimizi almalıyız. Sık sık ve azar azar beslenerek hem kan şekerimizi kontrol altına alabiliriz hem de porsiyon kontrolü yapabiliriz. Yüksek yağlı besinlerden uzak durmak, kızartma yerine fırında pişirme veya ızgara yöntemini kullanmak, besinlerden aldığımız enerji miktarını kontrol etmemizi sağlar. Şunu unutmayın! 1 gram yağ 9 kalori demektir ve besin maddeleri içinde en yüksek enerji içeriğine sahip olan grup yağlardır.

Kış Sebzeleri Nasıl Pişirilmeli?

Kış hastalıklarından korunmak için yeterli miktarda C ve A vitaminini tüketmek gerekir. Kış meyve ve sebzeleri bu konuda bizlere oldukça cömert davranır. Narenciye (mandalina, portakal, greyfurt) , kivi, havuç, lahanagiller (lahana, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar), yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, maydanoz, tere) A ve C vitamini yönünden zengin besinlerdir. Meyve suları içmek yerine meyveleri direkt yemek, C vitamininden daha fazla yararlanmanızı sağlar. Sebze yemeklerini ve salatayı ana öğünlerinizde mutlaka bulundurmalı,  günde 2-3 porsiyon mevsim meyvelerinden tüketmeye özen göstermelisiniz. Sebze yemeklerini pişirirken C vitamini kayıplarını azaltmak için, sebzeleri yıkadıktan sonra büyük parçalar halinde doğramak, düdüklü tencerede pişirmek, haşlama sularını dökmemek ve taze olarak tüketmek gerekir.

Günlük beslenmemizin vitamin ve mineral kaynağını sebzeler oluşturur. Sebze tüketerek günlük posa ihtiyacımızın karşılanmasına da yardımcı oluruz. Günlük olarak düzenli posa tüketimi bağırsak aktivitesinin düzenli olmasını sağlar. Sebzeler hücrelerimizin hasara uğramasını engelleyerek kronik hastalıklara karşı bizleri koruyan antioksidan öğeleri yönünden de zengindir.

Sebzelerin tüm faydalarından yararlanmak için sebzeleri mevsiminde tüketmek önemlidir. Sebzeleri satın aldıktan sonra en kısa sürede tüketmeli ve saklarken de serin yerde saklamalıyız. Sebzeler önce yıkanmalı sonra ayıklanmalı pişirileceği zaman da doğranmalıdır. Sebzeler pişirilirken düdüklü tencere kullanılmalı veya tencerenin ağzı sıkıca kapatılmalı ve sıkça açılmamalıdır. Bu şekilde pişirme sebzelerin vitamin değerlerinin korunmasına yardımcı olacaktır. Yeşil yapraklı sebzeleri pişirirken haşlama suyunun dökülmemesi, suyunun sıkılmaması ve az suyla pişirilmesi gerekir. Patates gibi sebzeleri iyice yıkadıktan sonra kabukları ile haşlamak vitamin değerinin daha az kaybolmasını sağlar.

Evet kış aylarında beslenme başlıklı makalemizin sonuna geldik. Kış aylarında beslenme önemli bir konudur. Umarım faydalı olmuşuzdur. Bize destek olmak için değerli yorum ve önerilerinizi lütfen esirgemeyin.

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. Murat diyor ki:

    Çok güzel ve faydalı bir makale, kış aylarında beslenme özellikle kilo problemi olanlar için ciddi bir sorun. Bu makale bu konuda yazılmış güzel ve faydalı bilgiler içeriyor. Teşekkürler.

  1. 7 Aralık 2016

    […] önce yayınladığımız Kış Aylarında Beslenme Ve Kış Besinleri başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>