Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Artık sararmış yaprakların süslediği sonbahara girdik, kış aylarının ise eli kulağında. Tabii bu mevsim, sık ve hızlı sıcaklık değişimlerinin yanı sıra okulların açılması, kısa ve karanlık günlerin gelmesi ile soğuk algınlığı ve grip sezonunu da beraberinde getiriyor. Sadece bunlardan değil, diğer tüm enfeksiyonlardan korunmak için bağışıklık sistemimizin kuvvetli olması ve düzgün çalışması gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Peki bağışıklık sistemimizi nasıl koruyup güçlendireceğimizi biliyor muyuz? Aslında savunma sistemimizin ilk adımı, sağlıklı bir yaşam tarzını hayatımıza adapte etmek olmalıdır. En basit haliyle sıralamak gerekirse;

  • Yeterli ve kaliteli bir uyku
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinmek
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Stersi hayatımızdan olabildiğince uzaklaştırmak
  • Fazla kilolardan kurtulmak
  • Sigarayı hayatımızdan çıkarmak
  • Varsa alkol kullanımını kısıtlamak
  • Sosyalleşmeye yeterince vakit ayırmak

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli ve kaliteli uyku

Araştırmalar, yetişkin bireylerin oda sıcaklığı, mevsime göre 18-20 derece aralığında olan sakin ve konforlu bir ortamda, ortalama 7-8 saatlik dinlendirici bir uykuya ihtiyaçlarının olduğunu göstermektedir.

Kesintisiz 6 saatlik kaliteli bir uyku da vücudun yenilenmesi ve toparlanması için yeterli bulunmuştur. Uykuda leptin adı verilen tokluk hissi yaratan hormon seviyesi artmakta, uykusuzluk arttıkça da tam aksine açlığı ve daha fazla karbonhidrat tüketme hissini artıran ghrelin isimli hormonun salgılanması artmaktadır.

Uyku, aynı zamanda bağışıklık sisteminde görev alan hücrelerin de hem sayı hem de kalitesinin artmasını sağlar. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku, ertesi günkü günümüzün kalitesini ve verimimizi de yükseltmeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede beslenmenin önemi

Havaların soğuması ile beraber bedenimiz bizi daha fazla kalori içerikli gıdalara yönlendirir. Oysa yüksek kalori içeren yağlı ve basit karbonhidratlar, bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiler ve koruyucu antikor düzeyimizin azalmasına neden olur.

Bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi ve başta enfeksiyonlar olmak üzere bizi birçok hastalıktan koruyabilmesi için proteince zengin; çinko, selenyum, demir, folik asidin yanı sıra A ve B kompleks vitaminleri ile desteklenmiş bir diyete ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız.

C Vitamininin bağışıklı sistemine katkısı yadsınamazken, E vitamininin ise güçlü bir antioksidan olduğunu unutmamalıyız. Kış günlerinde özellikle azalan D vitamininin troid bezi rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların önlenmesinin yanı sıra bağışıklık sisteminin de düzgün çalışması için gerekli olduğu, pek çok çalışmada gösterilmiştir. Bu aşamada Herbalife’ın Vitamin ve Mineral gıda takviyesi ürünümüzden faydalanabilirsiniz.

Maydanoz, havuç, taze sıkılmış meyve suları, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, badem ülkemizde kış aylarında kolayca bulabileceğimiz beyaz etli balıklar bağışıklık sistemimizin ihtiyacı olan tüm bu besin maddelerini sağlamaktadır.

Serin bahar günlerinde bol bol yürümeyi ve bol su tuketmeyi ihmal etmemeliyiz. Özellikle sindirim sistemini güçlendiren probiotikleri beslenmemizin bir parçası haline getirmeliyiz.

Bu aylarda sık baş gösteren üst solunum yolu enfeksiyonlarının büyük bir kısmının sebebi virüslerdir. Mikroplardan korunmanın en iyi yollarından biri de hijyen kurallarına özen göstermektir. Bu konuda en önemli ve basit uygulama, ellerimizi sık sık su ve sabunla yıkamaktır.

Bu makale Herbalife Danışma Kurulu Üyesi Dr. İsmet Tamer tarafından kaleme alınmıştır.

Sağlıklı ve güzel bir sonbahar geçirmenizi dilerim.

Sonbaharın Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarınızı Bozmasına İzin Vermeyin. Başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

 

Herbalife Beslenme Ve Kilo Kontrol Danışmanı

Hasan Karabulut – 0535 524 04 02 WhatsApp

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>