Ne Kadar Egzersiz Yapmaya İhtiyacınız Var?

Fitness söz konusu olduğunda herkese uygun tek bir reçetenin olmadığına inananlardanım. Hepimizin farklı bir vücut tipi var ve ihtiyaçlarımızla hedeflerimiz de birbirinden farklı. Ne kadar egzersize ihtiyaç duyduğunuz, genel hedefinize göre değişiklik gösterir. Sizin için uygun olabilecek bir egzersiz planı, bir başka kişide sonuç vermeyebilir.

Pek çok kaynak, kilo kaybı ve genel anlamda sağlık için haftada 150 dakika (haftada 5 gün, 30’ar dakika) egzersiz yapılmasını tavsiye ediyor. Programda orta düzey ve ağır fiziksel aktivitelere yer veriliyor.

Eğer amacınız sadece kilo vermekse ya da genel fitness seviyenizde iyileşme sağlamaksa, 30 dakika gerçekten yeterli olabilir.

Tavsiye edilen minimum aktiviteyi yapmak herkes için önemlidir. Düşündüğünüzde, 30 dakika nispeten kısa bir süredir ve ulaşılması mümkün bir hedeftir. Günde ortalama 50-60 dakika egzersiz yapmak ise kendinize daha fazla odaklanmanızı mümkün kılacaktır.

Egzersiz de aşırıya kaçmayın

Aşırı egzersiz yapmak, hiç egzersiz yapmamak kadar zararlı olabilir. Aşırı egzersiz yapmanın zararlı olmasının pek çok farklı nedeni vardır:

Kilo Kaybı: Haddinden fazla egzersiz yapmak,metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir çünkü vücudunuz enerji depolamaya çalışır ve bunun sonucunda daha az kalori yakarsınız.

Ayrıca, yeterli mola vermeden yoğunluk seviyesini maksimize etmek, kilo alımıyla bağlantılı bir stres hormonu olan kortizol salınımını harekete geçirebilir ve böylece kilo vermek yerine kilo alırsınız.

Kas Geliştirme: Egzersiz, kas liflerinde küçük yırtıklara neden olur ve bunlar iyileşirken kaslarınız gelişir. Yeterli iyileşme süresi ve uygun beslenme olmazsa, kaslarınız gerektiği gibi kendini yenileyemez.

Genel Sağlık: Dikkat edilmezse, aşırı egzersiz yorgunluk, su kaybı, ciddi yaralanma ve hatta rabdomiyolize yol açabilir. Rabdomiyoliz, kas dokusu koptuğunda ve kas lifleri kan dolaşımına girdiğinde meydana gelen, karaciğere zarar verebilecek bir sağlık sorunudur.

Size bir fikir vermesi açısından haftalık egzersiz planımı aşağıda paylaşıyorum:

Pazartesi: Koşu ve spor salonu (yüksek yoğunluk seviyesi)

Salı: Bisiklet ve yoga (orta yoğunluk seviyesi)

Çarşamba: Aralıklı ağırlık kaldırma (yüksek yoğunluk seviyesi)

Perşembe: Hobi amaçlı yürüyüş veya doğa yürüyüşü yapılacak aktif dinlenme günü (düşük yoğunluk seviyesi)

Cuma: Bisiklet ve koşu (orta yoğunluk seviyesi fakat uzun süreli)

Cumartesi: Ailece yüzme ve kürek sörfü ile geçirilecek aktif dinlenme günü (düşük yoğunluk seviyesi)

Pazar: Dinlenme

Şimdi sıra sizde.

Bu makale Herbalife Global Fitness Eğitim Direktörü Samanta Clayton tarafından kaleme alınmıştır.

 

 

Herbalife Beslenme Ve Kilo Kontrol Danışmanı;

Hasan Karabulut – 0535 524 04 02 WhatsApp

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>