Omega 3 Nedir? Omega 3’ün Faydaları Nelerdir?

Bu günkü makalemizin konusu; son dönemlerde tv programlarında, gazete ve dergilerde adından sıkça söz edilen omega 3, insan sağlığı açısından son derece önemli olan omega 3’ün faydaları nelerdir? Omega 3’ü kimler kullanmalıdır? Omega 3 kaynakları nelerdir? Omega 3 içeren besinler hangileridir?

Sağlığımız açısından önemi azımsanmayacak kadar fazla olan Omega 3 besinlerdeki yağ asitlerinin içinde yer alan bir maddedir. Halk arasında Balık Yağı olarak da bilinir. Sağlık açısından son derece önemli olmasına rağmen omega 3 vücudumuz tarafından üretilemeyen bir maddedir. Bu sebeple omega 3 besinler yoluyla vücuda alınmalıdır. Vücudumuzun omega 3 ihtiyacı anne karnından itibaren başlar ve hayat boyunca devam eder.

Anne ve bebek açısından omega 3’ün faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bebeklerde beyin gelişimi açısından son derece önem taşımaktadır.
 • Gözde bulunan retina tabakasına önemli katkıları vardır.
 • Son dönemlerde yapılan klinik araştırmalara göre omega 3’ün hamile bayanlarda erken doğum riskini önemli ölçüde ortadan kaldırdığını göstermiştir.

Bu yönüyle omega 3 hamilelik döneminde anne ve bebek için gereksinimi yüksek olan bir maddedir. Hamilelik döneminde bu maddenin eksik alınması, doğum sonrasında annenin depresyona girmesine sebep olabilmektedir. Çünkü anne karnındaki bebek tüm ihtiyaçlarını kordon kanalı ile anneden almaktadır. Tüm omega 3’ü bebek tarafından tüketeceğinden annede eksikliği ortaya çıkacaktır bu da annenin depresyona girmesine sebep olabilmektedir.

Çocukluk ve gelişim döneminin her aşamasında ihtiyaç duyulan omega 3  maddesi beyin aktiviteleri ve beyin işlevlerinin doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Zekâ türleri arasında yer alan matematiksel zekanın gelişiminde de büyük faydaları vardır. Ve bunun yanında Omega 3 Yağ Asitleri okuma ve telaffuz gibi yeteneklerin gelişiminde de etkilidir. Bu yağ asitleri hafızayı güçlendirir, yapılan araştırmalar eksikliği durumunda, çocukların hafıza gelişimini tamamlayamadığını ortaya koymuştur.

Omega 3 ‘ün diğer başlıca faydaları;

 • Gençlerde diyabet riskini azaltır.
 • Kalp dostudur, damar sertliği ve tıkanıklığı riskini azaltır.
 • Depresyon ve davranış bozuklukları üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Düzenli alındığında Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, saldırganlık ve sinirli ruh hali gibi durumların giderilmesinde de kullanılır.
 •  Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Omega 3 yağ asitleri hangi besinlerde bulunur?

Keten yağı, ada çayı yağı, ceviz, kuru fasulye, kanola yağı, semiz otu, kivi ve soğuk su balıkları başlıca kaynaklarındandır.

Ayrıca düzenli kullanım için;  Herbalifeline Omega 3 Yağ Asidi gıda takviyesini de kullanabilirsiniz. Tablet şeklinde olup, omega-3 içeren balık yağı kapsülleri, balık tadı ve kokusunu sevmeyenler için bileşiminde nane, kekik ve karanfil yağı içermektedir. Herbalifeline Omega 3 Gıda takviyesi ürününü incelemek için tıklayınız.

Omega 3 Balık Yağı Kilo Aldırır mı?   (Videoyu izleyin.)

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Omega 3’ün Faydalarını Anlatıyor….Mutlaka izleyin.

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

 1. Yasemin diyor ki:

  Merhaba,
  Makalenizi okudum, omega 3 balık yağı hakkında çok faydalı bilgiler içeriyor.

  Ben omega 3 balık yağı kullanmak istiyorum fakat kilo alırım diye korkuyorum. Omega-3 balık yağı kilo aldırır mı? Lütfen cevap verir misiniz?

 2. didem diyor ki:

  Halk arasında Omega 3 balık yağı şişmanlatır şeklinde yanlış bir inanış vardır. Gerçek aslında tam bunun tersidir. Omega-3 yağ asitleri şekerlerden yağ yapan yağ asit sentez enzimini engelleyerek yağ depolanmasını azaltır. Dolayısı ile sanılanın tersine balık yağı kilo aldırmaz aksine kilo kaybını kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>