Tatilde Kilo Almamak İçin Ve Kilomuzu Korumak İçin Altın Öneriler

Aylar boyu uğraştınız didindiniz fazla kilolarınızdan kurtulmak için ve geldi çattı tatil zamanı. Açık büfe yemeklerin olduğu bir tatil köyüne tatile gidiyorsunuz. Peki tatilde kilo almamak için nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda bilginiz var mı? Tatilde kilo almamak için ve mevcut kilonuzu korumak için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi misiniz? Bu yazımızda sizlere tatilinizi en az kayıpla nasıl tamamlamanız gerektiği konusunda altın değerinde bazı öneriler sunuyoruz. Hadi okumaya başlayın.

Tatilde Kilo Almamak İçin

İster iş için, ister tatil amaçlı olsun seyahate çıkıldığı zaman rutin beslenme alışkanlıklarımızın dışına çıkıyoruz. Çoğumuz yollarda ve ya gittiğimiz yerlerde alıştığımız gıdalara ulaşmakta güçlük çekerken, bazılarımız da “aman tatildeyim, istediğimi yerim, burada da diyet yapacak halim yok ya!” diyoruz.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki tatile çıkıldığında, özellikle yaz aylarında 10-15 günlük bir sürede yaklaşık 1 ilâ 3 arasında kilo alıyoruz.

İlk bakışta alınan birkaç kilo göze çok gözükmese de bu durumun birkaç yıl üst üste devam etmesi, zaman içerisinde obezite, diyabet ve diğer sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Tatil döneminde insanın kendini kısıtlaması çok gerçekçi ve doğru olmuyor. Bir yandan sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarımızı bozmadan eğlenip aktivitelere katılırken, diğer yandan strese girmeden, sevdiğimiz besinlere de yer ayırmamız gerekir. Fakat unutmamalıyız ki her şeyde olduğu gibi bunda da kararında davranmalıyız.

Bazı beslenme ilkelerini tatile ya da yolculuğa çıkmadan önce hatırlar ve planımızı ona göre yaparsak, hem bütün yıl boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmek için verdiğimiz emekler boşa gitmemiş olur, hem de başka sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalmayız.

Yolculuğa Çıkmadan Önce Yapabileceğimiz Hazırlıklar

Yolculuğa çıkmadan önce besin değeri yüksek, proteince zengin, kalorisi nispeten düşük, sindirimi kolay ve sıcak havada kolay bozulmayacak yiyeceklerden bir paket hazırlamakta yarar var. Yolculuk boyunca 2-3 saatte bir önceden hazırladığımız bu sağlıklı ve hafif atıştırmalıklar tüketilebilir böylece hem açlık hissi giderilmiş, hem protein desteğiyle yol yorgunluğu azaltılmış hem de etrafta yüksek kalorili besin sunan lokantalardan uzak kalınmış olur.

Eğer böyle bir imkanınız yoksa size sağlıklı atıştırmalık çerezler de yardımcı olabilir. Yolda ya da tatilde rutinin dışına çıkılsa da kesinlikle öğün atlatmamak gerekiyor. Hatta ana öğünlere girmeden 15-20 dakika önce alınacak ufak bir atıştırmalık ile ana öğüne çok aç girmemek, rutinde yaptığımız 3 ana öğün ve 2 ara öğün alışkanlığına devam etmenizi öneriyorum.

Çoğu zaman tatilde fazladan alınan kalorilerin öğün azaltarak telafi edileceği zannedilirse de yapılan çalışmalar tatillerde kilo vermenin pek de gerçekçi bir beklenti olmadığını, mevcut kilomuzu koruyarak tatilimizin sonuna ulaşabilmenin asıl amacımız olması gerektiğini gösteriyor.

Yüksek Protein İçeren Bir Kahvaltı İle Güne Başlayın

Yüksek protein içeren bir kahvaltı ile güne başlamak çok önemli. Ama en az kahvaltı kadar önemli bir başka konu yeterli ve sağlıklı uyumak. Yaz sıcaklarında gece uyku kalitesinin düşmesi, uyku süresinin azalması, iştah artırıcı hormonların yükselmesi ile sonuçlanıyor. Uyku kalitesi ve süresi düşük olanlar, daha fazla kilo problemi ile mücadele etmek zorunda kalabilirler dersek yanlış olmaz.

Eğer gün boyu yüzme ve benzeri aktivitelere yeterince zaman ayırabileceksek öğlen yemeği için hem lezzetli hem sağlıklı bir öğüne hayır demeyebiliriz, ama eğer aynı günün sonunda bizi açık büfe bir akşam yemeği bekliyorsa, öğlenleri de ipin ucunu kaçırmamak gerek.

Öğünlerinizde İpin Ucunu Kaçırmayın

Sıcakta başlangıç olarak çorba çok tercih edilmese de yaz günlerinde ana yemeklere çeşitli soğuk çorba seçenekleri ile başlanabilir. Çorbayı tercih etmeyenler için yemeğe güzel bir salata ile başlamak da iştahı kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Salata demişken; limon suyu, kişi başı bir tatlı kaşığını geçmeyecek kadar zeytinyağı ve sirke dışında yağlı ve yüksek kalorili salata soslarından uzak kalmamız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Ayrıca ana yemek tabağını alırken et veya tavuğun yanında patates kızartması ya da pilav yerine bolca salatayı garnitür olarak tercih etmeniz, hem lifli beslenmenize hem de tokluk hissini arttırmanıza katkı sağlayacaktır.

Yeteri Miktarda Su İçtiğinizden Emin Olun

Her zaman söylediğimiz gibi bol su içmeden sağlıklı beslenme ve sindirim mümkün değil. Yaz aylarında ve seyahatlerde içtiğiniz su miktarını mutlaka artırmalısınız. Sindirim sistemimiz seyahatlerde genellikle bize sıkıntı yaratır. Kabızlığı çözmek ya da seyahat ishalini telafi edebilmek için her halükarda en az 2-2,5 litre su tüketmek gereklidir. Üstelik acıktıkça öncelikle su tüketmek, açlık hissinin bastırılması ve fazla kilolardan uzak durmak açısından da uygun bir seçenek olacaktır.

Su ile arası iyi olamayanlar, suyun tadını daha da güzelleştirerek keyifle içilebilir hale getirecek aromalar ve meyvelerden faydalanabilirler. Eğer siz de su içmeyi sevmeyenlerdenseniz Su İçmenizi Kolaylaştıracak Öneriler başlıklı yazımı takip edebilirsiniz. 

Bu arada tatil yörelerinde ikram edilen soğuk ama bol kalorili içeceklerden uzak kalmamız gerektiğini hatırlayalım. Anlık serinlik verseler de hem kan şekerimizi hızla yükselteceklerini, hem de biriken kalorilerin getireceği ekstra yükü unutmayalım. Bunların yerine de gün boyu hem keyifli hem lezzetli hem de sağlıklı bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Bilindiği üzere bitki çayının metabolizmayı hızlandırıcı, kilo kontrolüne yardımcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır.

Sağlıklı ve mutlu bir yaz geçirmenizi dilerim.

 

Hasan KARABULUT – 0535 524 04 02

Herbalife Beslenme Danışmanı

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>