Yoğun Çalışanlar İçin Sağlıklı ve Pratik Beslenme Önerileri

 

Yoğun Çalışanlar İçin Sağlıklı ve Pratik Beslenme Önerileri

Yoğun iş temposu ve uzun çalışma saatleri, bireyleri ne yediğinin farkında olmadan sağlıksız beslenmeye itiyor. İş yerinde her gün yediğiniz yarım simit, yıl sonunda fazladan yaklaşık 2-4 kilo almanıza neden olur.

Bu durumdan korunmak için bir önceki akşam sadece 5 dakikanızı ayırarak iş yerinizde ertesi gün tüketebileceğiniz sağlıklı alternatifler yaratmanızı mümkün kılar.

İş yerinde yoğun iş temposundan kaynaklanan, sağlıksız gıdalarla masa başında devam etme alışkanlığı, ne yendiğinin farkına bile varmadan abur cubur tüketilmesine ve kısa süre sonra tekrar acıkmaya yol açar. Yoğun iş temposunda çalışanlar için pratik ve sağlıklı birkaç beslenme önerimi sizlerle paylaşmak isterim:

Sabahları badem, ceviz, kuru kayısı tüketin

Sabah işe geldikten sonra susamlı bir simit ve iki şekerli çay içmek yerine ceviz, badem, kuru kayısı, incir veya erik kurusu ile kendinizi şımartabilirsiniz. Unutmayın, normal boy susamlı bir simit, yaklaşık 4 dilim ekmeğe denk gelmektedir ve siz o simidi bir arkadaşınızla paylaşsanız bile, her gün yediğiniz yarım simit, yıl sonunda fazladan yaklaşık 2-4 kilo almanıza neden olur.

Kendinize sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın

Önceki gece yıkayıp buzdolabınıza koyduğunuz havuçları uzunlamasına dilimleyin, salatalığı sabah soyup dilimlemek üzere hazırlayın. Yanına düşük kalorili ve hazmı kolay, hatta sindiriminize yardımcı olabilecek krakerler ve onlara eşlik edecek az yağlı, az kalorili peynir dilimleri; mevsimine göre muz, mandalina, portakal ya da her mevsim kolayca bulabileceğiniz elma dilimleri gün içerisinde enerjiniz düştükçe sizi sağlıksız kaçamaklar yapmaktan alıkoyacaktır.

Su ve vitamin değerleri yüksek alternatifler tercih ederek hem bedeninizi, hem de zihninizi daha enerjik kılabilir bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Kısa süreli iyi hissettiren gıdalara dikkat edin

İş yerleri genellikle stresin yoğun olduğu yerlerdendir. Basit karbonhidrat içeren albenili gıdalar ve çikolatalı ürünler, özellikle baskı altındaysanız size daha bir lezzetli görünebilirler.

İçerdikleri bazı maddeler sayesinde de bir süre için kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Tekdüze işleri yaparken ortaya çıkan bezginlik ve can sıkıntısı hissi de sizi abur cubur tüketmeye yöneltebilir.

Yağlı, ağır kızartmalar ve aşırı karbonhidrattan uzak durun

Öğle yemeği için güzel bir mevsim salatası, yanında az yağlı yoğurt olan köfte ya da ayran tercih edilebilir.

Siz siz olun, öğle yemeklerinde yağlı, ağır kızartmalar ve aşırı karbonhidrattan uzak durun!

İş arkadaşlarınızla sosyalleşirken yediklerinize dikkat edin

İş yerinde herkes bir şeyler yiyip içerken kendinizi bunlardan alıkoymak neredeyse imkansızdır. Siz bu gibi zamanlarda sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmaya gayret edin.

Bir önceki akşam 5 dakika ayırarak ertesi güne hazırlık yapın

Akşam hazırladığınız malzemelerle ertesi sabah sadece 5 dakikada lezzetli yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Tam buğday ekmeği dilimi üzerine az yağlı peynir, salatalık veya kıvırcık yaprakları, taze domates dilimleri, ya da buzdolabında saklanmış soğuk makarna, bulgur pilavı ve zeytinyağlı çeşitlerinin yanında az yağlı yoğurt veya ayran, sağlıklı ve pratik bir öğüne örnek gösterilebilir.

 

 

 

1 Yorum

  1. Canan diyor ki:

    Ben de işim gereği çok yoğun çalışıyorum. Haliyle bu yoğun çalışma temposu beslenmemi aksatmama, öğünlerimi düzensiz almama sebep oluyor. Bu makale bana yoğun çalışma tempomun sağlıklı beslenme alışkanlıklarımı bozmasına izin vermemem gerektiği konusunda iyi bir kılavuz oldu. Çok teşekkür ediyorum, ellerinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>